LEGENDA O IP MANOVI: PRAVDIVÝ PRÍBEH JEHO ŽIVOTA

Ip Man, celým menom Ip Kai Man, bol veľmajstrom Ving Tsun Kung-Fu. Narodil sa v roku 1893 v čínskej oblasti Kwantung, v meste Fatshan. To je považované za rodisko rôznych kung-fu štýlov.

Narodil sa do rodiny bohatých obchodníkov, ktorí okrem veľkého majetku vlastnili aj kláštor. V ňom sa zdržiaval aj majster Ving Tsun Kung-Fu Chan Wah Shun, na ktorého tréningy sa mladý, vtedy len deväťročný Ip Man chodil pozerať. Neskôr majstra oslovil, že by chcel taktiež trénovať, na čo mu majster oznámil, že musí zaplatiť zápisné, ktoré vtedy predstavovalo hodnotu malého domu. Ip Man však túto sumu zaplatil v striebre, ktoré si na potvrdenie jeho rodičov našetril, aby mohol taktiež trénovať. A tak sa stal majstrovým posledným žiakom.

Keď mal Ip Man 13 rokov, tak majster zomrel. Bol jedným z mála žiakov lekárnika z Fatshanu Leung Jana. Ten mal mladšieho syna Leung Bika, ktorý v živote Ip Mana zohral veľkú úlohu.

Než Ip Man odišiel študovať do Hong-Kongu, tak ešte dva roky trénoval so svojim starším bratom. V Hong-Kongu sa zoznámil so starcom menom Leung Bik, ktorého mladý Ip ihneď vyzval k boju. Bol však rýchlo porazený. Leung Bikove kung-fu bolo odlišné, aj keď boli s Chan Wah Shunom žiakmi jedného majstra.

Leug Bik začal mladého Ip Mana učiť aj mäkké techniky Ving Tsun, ktoré boli tajné a neučili sa bežne. Keď Ip dovršil 24 rokov, vrátil sa domov ako majster Ving Tsun. Pri tréningu s ostatnými zistili, že jeho boj je lepší a preto ho upodozrievali, že sa v Hong-Kongu učil inému štýlu, čím zradil ich rodinu. Ng-Chung-So však poznal dôvod Ip Manovho štýlu a tak ostatným vysvetlil, že aj keď bol ich majster veľký, tak mnohé svojich žiakov naučiť nedokázal.

Zhruba v roku 1918 sa vo Fatshane objavil bojovník zo severu a vyzval všetkých učiteľov bojových umení na súboj. Chcel tak zistiť, či je chýr o sláve týchto učiteľov z Fatshanu pravdivý. Tí si vybrali ako zastancu ich cti práve Ip Mana, ktorý vyzývateľa porazil jediným pohybom. Ip Man sa tak stal známym a uznávaným v celom meste.

Po skončení vojny, v ktorej Ip Man stratil všetok svoj majetok, slúžil v úrade policajného kapitána. Málokedy nosil zbraň, pretože bol presvedčený, že ako zbraň mu stačí Ving Tsun.

V roku 1949 sa Ip Man vrátil do Hong-Kongu kvôli komunizmu v Číne a pre svoju hrdosť vyšších kruhov mal problém nájsť si prácu, kým sa nenechal presvedčiť, aby začal vyučovať kung-fu v odborovej organizácii hongkongských zamestnancov reštaurácií. To však nemalo zo začiatku veľký úspech, pretože vyzeralo inak, ako ostatné štýly. Ip Man často iba sedel a svojich žiakov pozoroval. Málokedy niečo ukazoval sám, alebo žiakov opravoval. Prenechal to na šikovnejších žiakov. Ving Tsun sa totiž podľa neho mali naučiť iba vyvolení. Do jeho školy chodili aj policajti, ktorí vo Ving Tsun videli efektívny prostriedok pre ich prácu.

S pomocou svojich žiakov založil Ip Man v roku 1967 Ving Tsun Athletic Association a o tri roky neskôr sa vzdal vedenia svojej školy. Za nástupcu menoval svojho posledného žiaka Leung Tinga.

V roku 1972 Ip Man umrel na rakovinu hrtana, ktorú dlho tajil. Kým však umrel, nafilmoval techniky, ktoré jeho žiaci ešte nepoznali. Chcel, aby po ňom ostal celistvý systém. Nahrávky zanechal svojmu poslednému žiakovi Tingovi. Na jeho pohrebe sa zišli majstri všetkých štýlov, aby mu vzdali svoju úctu.

Najslávnejším Ip Manovym žiakom však bol všetkým známy Bruce Lee.

 

/foto: google.com/  

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and conditions.

Comments